Tabela pomagająca rozpoznać deficyty

Awatar użytkownika
KrwawaMery
Posty: 39
Rejestracja: 04 paź 2016, 13:10

Tabela pomagająca rozpoznać deficyty

Post autor: KrwawaMery »

Odpowiednia polityka i gospodarka minerałami w procesie wegetacji rośliny prowadzi do wytworzenia produktu, którego jakość w fazie końcowej lokuje się na bardzo wysokim poziomie. W wielu przypadkach kluczowym elementem jest minimalizacja ryzyka nagromadzenia niezdrowych substancji, które powodują zagrożenie dla konsumenta lub prowadzą do obniżenie komfortu spożycia tak istotnych z punktu widzenia zastosowań farmaceutycznych. Nie mniej jednak zdrowie naszych plantacji uzależnione jest od poziomu doświadczenia w prowadzeniu uprawy. Odtwarzam w tym miejscu art, który w zamyśle ma być pierwszym krokiem w diagnozowaniu zaburzeń wzrostu na tle niedoborów składników niezbędnych do utrzymania dynamicznego metabolizmu – czyli przemiany materii rośliny. Wstępnie porównaj symptomy zaobserwowane na roślinie z tymi zestawionymi w tabeli. Związki, które zaznaczone są na czerwono powodują zachwianie prawidłowej wegetacji.

Tabela deficytów
Tabela-deficytów-1.png
Tabela-deficytów-1.png (26.87 KiB) Przejrzano 8652 razy
Wskazówki

Azot (N)
Blade rośliny, czerwone łodygi, mniejszy wzrost. Szybkie żółknięcie dolnych liści postępujące w górę rośliny. Dodaj jakikolwiek z nawozów chemicznych zawierających Azot. Rośliny powinny wrócić do dobrej formy w ciagu tygodnia.

Fosfor (P)
Zwolnienie lub zahamowanie wzrostu, czerwone łodygi. Mniejsze liście, barwy ciemnozielonej. Dolne liście żółkną i obumierają. Dodaj nawóz zawierających P. Porażone liście nie będą możliwe do odzyskania, ale nowy wzrost będzie normalne.

Potas (K)
Porażone rośliny są zwykle najwyższe i wydają się być najbardziej intensywne. Martwicze plamy tworzą się na dolnych liściach. Czerwone łodygi. Liście wydają się blade lub żółte. Dodaj nawozu zawierającego K.

Wapń (Ca)
Brak wapnia w ziemi powoduje że grunt staje się zbyt kwaśny. Prowadzi to do niedoboru Mg lub Fe lub bardzo powolny praktycznie zahamowany wzrost. Traktuj przez oprysk z jednej łyżeczki nawozu wapiennego na litr wody, stan się poprawi.

Siarka (S)
Rośliny cierpiące na deficyt Siarki wykazują zażółcenie nowego wzrostu. Wymieszać jedną łyżkę stołową soli Epsom na galon wody, stan się poprawi.

Magnez (Mg)
Dolne partie liści są żółty i mogą nawet stać się białe, natomiast żyły liści pozostają ciemnozielone. Blaszki liści zamierają i zawijają się w górę.

Żelazo (Fe)
Liście na pędach rosnących blednie i żyłki pozostają ciemnozielone.Zachwianie równowagi pH czyni żelazo nierozpuszczalnym. Dolistne opryski z nawozów sztucznych zawierających Fe lub użycie rdzawej wody.

Mangan (Mn)
Martwicze i żółte plamy tworzą na najlepszych z liści. Niedobór Mn występuje, gdy duże ilości magnezu występują w glebie. Dolistne opryski z każdym z nawozów chemicznych zawierających Mn.

Bor (B)
Pędy rosnące siwieją lub umierają. Pędy rosnące pojawiają się spalone. Traktować roztowrem z jednej łyżeczki kwasu borowego (sprzedawany jako środek do przemywania oczy) na galon wody.

Molibden (Mb)
Zażółcenie środkowych liści. Oprysk z użyciem nawozu chemicznego zawierającego Mb.

Cynk (Zn)
Białe obszary tworzą się na końcach liści oraz między żyłami. Występuje w zasadowych glebach. Niedobór cynku może być traktowany przez zakopywanie galwanizowanych gwoździ w glebie. Nawóz chemiczny zawierający Zn może być również używany.

Przenawożenie
Powoduje że końce liści stają się żółte lub spalone. Aby poprawić glebę należy przepłukać trzema litrami wody na jeden galon ziemi.

Ilustrowana tabela deficytów
Tabela-pomagająca-rozpoznać-deficyty-1.jpg
Tabela-pomagająca-rozpoznać-deficyty-1.jpg (113.15 KiB) Przejrzano 8649 razy
ODPOWIEDZ