Uprawa konopi siewnej Cannabis sativa

gandzior
Posty: 47
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:25

Uprawa konopi siewnej Cannabis sativa

Post autor: gandzior » 18 maja 2018, 4:17

Ten gatunek konopi jest szeroko wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu a w ciągu swojej krótkiej egzystencji (90 – 100 dni) redukuje od 2,5 do 4 razy więcej dwutlenku węgla niż 60-letni las. Jest to więc bardzo pracowita roślinka i wielce pożyteczna.
Jej system korzeniowy poprawia strukturę gleby i kumuluje substancje szkodliwe min. metale ciężkie. Przy dużej ilości suchej masy można odzyskiwać metale w hutach, ale rozwój tego przemysłu uległ załamaniu w latach dziewięćdziesiątych min. z powodu wprowadzenia na rynek zamienników włókien naturalnych na rzecz syntetycznych oraz z powodu obostrzeń prawa dotyczącego uprawy drugiego rodzaju konopi, jakim są konopie indyjskie. Skuteczne prace hodowlane Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu nad uzyskaniem odmian przystosowanych do warunków klimatyczno-glebowych Polski nieznacznie wpłynęły na zwiększenie powierzchni zasiewów.
Konopie siewne należą do rodziny konopiowatych (Cannabaceae), rodzaj konopie (Cannabis). Jedynym ich krewniakiem są konopie indyjskie (Cannabis indica). To te, które każdy chciałby uprawiać, ale niestety tych akurat nie wolno. W najnowszej nomenklaturze konopie siewne dzieli się na dwa podgatunki: konopie uprawne (ssp. Culta) i konopie dzikie (ssp. Spontanea). W podgatunku konopi uprawnych (Cannabis sativa ssp. Culta), wyróżnia się tylko grupy ekologiczne: konopie północne, środkowoeuropejskie, południowe, azjatyckie.
Dawniej z konopi wytwarzano sznury, powrozy czy olej. Dziś ma dużo szersze zastosowanie a w szczególności w przemyśle:

Budowlanym; płyty stolarskie (typ płyt wiórowych), farby, materiały kompozytowe,
Samochodowym; laminaty do tworzenia dowolnych konstrukcji,
Spożywczym; mleczko konopne podobne do sojowego i ryżowego, olej spożywczy,
Włókienniczym; odzież wysokiej jakości, tkaniny techniczne, maty dezynfekcyjne, liny cumownicze do statków,
Papierniczym; słoma konopna zawierająca około 30% włókna, w którym może znajdować się do 80% celulozy,
Energetycznym; brykiety opałowe, biomasa.
Jako nasiona: (min., jako pasza, zanęta do ryb),
Medycznym - tłoczy się z nich olejek CBD, medycyna i kosmetologia chętnie wykorzystują ten olejek w leczeniu Parkinsona, Alzheimera, astmy, cukrzycy, reumatyzmu, epilepsji, nowotworów, chorób serca, depresji czy stwardnienia rozsianego; nasiona są bardzo wartościowe ze względu na przyswajalne białko, proteiny, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.
Konopie wysiewa się w drugiej połowie kwietnia, przy użyciu zwykłych siewników zbożowych. Norma wysiewu to 15-30 kg, więcej należy wysiać dla włókna tekstylnego (około 60 kg) czy na materiały budowlane (około40 kg). Odpowiedni dobór odmiany ogranicza trudności przy zbiorach a standardowe nawożenie daje wysokie plony bez konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu. Roślina na większości stanowisk w naszym klimacie osiąga 1,5-3 m wysokości, ale są też odmiany niższe osiągające 1,5-2 m. W zależności od plonu uprawa konopi umożliwia osiągnięcie zysku do 5 tysięcy złotych z hektara. Mowa tu o konopi siewnej oczywiście nie indyjskiej. Koszt kwalifikowanego materiału do siewu to 7-12 do 32 zł za kg, natomiast cena skupu ziarna po zbiorze wynosi około 4000 zł za tonę. W skupie krajowym słomę zbywano za 340-380 zł za tonę lub 400-420 zł w skupie zagranicznym. Średnie plony ziarna wynoszą od 300-1000 kg do 1500 kg na glebach w dobrej kulturze oraz 6-10 do 15 ton słomy.
Uprawa konopi włóknistych jest wyjątkowo wdzięczna i przyjemna, zarówno dla rolnika jak i jego ziemi. Brak konieczności stosowania jakichkolwiek środków ochrony roślin ogranicza prace rolne do przygotowania pola, siewu i zbioru. Sąsiedztwo konopi siewnej poprawia zdrowotność innych upraw. Potwierdzone są korzyści płynące z głębokiej orki zimowej, szczególnie na stanowiskach ubogich w wodę. Ze zjawisk pogodowych największe szkody niosą gradobicia, woda utrzymująca się na powierzchni gleby i huraganowe wiatry powodujące złamania, splątania i otarcia łodyg.

Na naszym rynku działają firmy, które chętnie dzierżawią ziemię pod uprawę konopi. Minimalny areał, jaki umożliwia podjęcie współpracy to 25 hektarów. Ze strony rolnika nie jest wymagane zajmowanie się jakimikolwiek formalnościami, ale trzeba być czujnym wszak są to konopie! Dla certyfikowanych gospodarstw ekologicznych zapewnione są wyższe ceny skupu. W tym roku w Polsce zaczął działać nowoczesny zakład przetwórstwa konopi przemysłowych. Może jest to jakiś sposób na dodatkowe dochody?

Wymiernym atutem uprawy konopi siewnych są dopłaty z ARiMR do powierzchni upraw konopi włóknistych, które w roku 2017 wyniosły 303,06 zł/ha. Dopłaty będą przysługiwały tylko i wyłącznie do nasion odmian wymienionych we wspólnym katalogu odmian gatunków roślin rolniczych, na które płatność została przyznana, opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Ostateczne wysokości stawek określane są, co roku na podstawie wielkości dostępnej koperty finansowej oraz liczby hektarów zakwalifikowanych do wsparcia. Należy zauważyć, że powierzchnia kwalifikowana do płatności nie może być większa niż powierzchnia objęta zezwoleniem na uprawę, którą posiada rolnik. Aby dostać płatności nie będzie wymagana umowa kontraktacyjna, natomiast do wniosku o przyznanie płatności trzeba będzie dołączyć oświadczenie o uprawie konopi i etykiety z opakowań nasion. Minimalna powierzchnia działki rolnej do uzyskania dopłaty z tego tytułu wynosi 0,1 ha. A więc do dzieła!

ODPOWIEDZ
meble kuchenne wrocław warszawa kraków

Wróć do „Ogólnie o Uprawie”