Nawozy biologiczne - na co zwracać uwagę?

Awatar użytkownika
MarysiaKonopnicka
Posty: 78
Rejestracja: 10 paź 2016, 12:52

Nawozy biologiczne - na co zwracać uwagę?

Post autor: MarysiaKonopnicka »

Wielu growerów chce uprawiać swoje rośliny ekologicznie. Poprawia to smak rośliny, ogólnie sprawia, że roślina jest bardziej witalna i oczywiście jest to lepsze dla środowiska. Rynek już dawno zareagował na to zapotrzebowanie i już prawie każda znana marka producentów nawozów ma w swojej ofercie nawozy biologiczne, czyli ekologiczne.
nawozy-biologiczne-uprawa-konopi-637653.jpg
nawozy-biologiczne-uprawa-konopi-637653.jpg (136.06 KiB) Przejrzano 13010 razy
Jednak istnieje tutaj jedna wada. Takie nawozy są całkiem drogie. Szczególnie początkujący z tego względu używają chętniej tańszych nawozów. Jednak im więcej zbieramy doświadczenia tym bardziej interesujące staje się przejście na nawozy ekologiczne. Jedno jest pewne. Osoby chcące uprawiać swoje konopie ekologiczne powinny czynić to w zwykłej ziemi. Ziemia kokosowa czy wełna kamienna są też możliwym substratem, jednak niosą za sobą dla początkujących też pewne problemy. Ogólnie mówiąc jest ciężej stworzyć zrównoważony klimat podłoża. Przy hodowli hydroponicznej problem stwarzają wężyki i spryskiwacze, które mogą się zatykać .

Jeśli uprawiamy w ziemi, to warto jest już na dwa tygodnie przed zasianiem przygotować ją do tego i wzbogacić w składniki odżywcze oraz masę organiczną. Przy każdym przesadzaniu można dodawać różnych środków do ziemi, na przykład w postaci proszku, który łatwo jest rozpuścić w wodzie.

Zanim jednak dodamy czegoś tam, warto spojrzeć na skład danego nawozu i jego dawkowanie (w g/m²). Mała podpowiedź: podczas pierwszej fazy, czyli wzrostu rośliny potrzebują dużo azotu (N) i potasu (K), podczas kwitnienia jednak już fosforu (P) oraz dalej potasu (K). W przeciwieństwie do nawozów mineralnych te składniki muszą zostać przetworzone przez enzymy oraz grzyby zawarte w ziemi, dopiero wtedy są one dostępne dla roślin. Taki proces trwa właśnie około 10 do 14 dni, w zależności od grubości ziaren nawozu. (Guano w postaci pelletu rozkłada się na przykład o wiele wolniej niż guano w proszku).

Wióry z rogów szczątek zwierząt:

azot (N): 12
fosfor (P): 0,9
potas (K): 0,9

są to zmielone szczątki rogów różnych zwierząt (krów, kóz itp.)

zalety: ze względu na bardzo dużą ilość azotu świetne w fazie wzrostu, ich składniki są bardzo powoli uwalniane, utrzymują się do 8 tygodni, a większe cząsteczki do 3 miesięcy, idealna mieszanka to 30% mączki i 70% wiórów


Mączka z kamieni:

w zależności od jakiego kamienia pochodzi to zawiera bor, wapń, chlor, żelazo, kobalt, miedź, magnez, mangan, molibden, fosfor oraz cynk

zalety:
zaopatruje roślinę przez wiele miesięcy w mikroelementy, łatwa do podania z wodą podczas podlewania, uwielbiana przez dżdżownice, które użyźniają ziemię,

nie zawiera N-P-K przez co nie ma wpływu na EC ziemi i nadaje się na każdą fazę


Końskie odchody (pellet):

azot (N): 2
fosfor (P): 2
potas (K): 2

zalety: wspomaga życie ziemi, pellety pęcznieją przez wilgotność przez co rozluźniają ziemię i utrzymują dużo wody
utrzymują się przez wiele miesięcy i powoli uwalniają swoje składniki
optymalne jako nawóz podstawowy, ponieważ N-P-K są zawarte w optymalnych zrównoważonych dawkach
nadają się w każdej fazie


Kurze odchody (pellet):

azot (N): 4
fosfor (P): 4
potas (K): 2
oraz do 10% wapnia

zalety: wspomagają życie ziemi, jednak nie są tak skuteczne jak końskie odchody,
nie nadają się podczas kwitnienia, bo mają za mało fosforu
idealne do wzrostu


Guano (pellet bądź proszek):

azot (N) - fosfor (P) - potas (K): w zależności od producenta i mieszanki, ale zazwyczaj dużo azotu

zalety: zaopatruje roślinę przez długi czas w azot i fosfor, pellet utrzymuje się znacznie dłużej


Owcza wełna (pellet):

azot (N): 5
fosfor (P): 4
potas (K): 6
(ale zależy oczywiście od producenta)

zalety: idealnie trzyma wodę, duża ilość mikroelementów

jedyna wada: w formie pelletu dosyć długo się rozpuszcza, utrzymuje się w zależności od wielkości nawet do 6 miesięcy, więc należy się z nią obchodzić oszczędnie - perfekcyjna jako nawóz podstawowy w każdej fazie


Popiół:

azot (N): w zależności od spalonego drzewa, ale na pewno bardzo malutko bądź nic
fosfor (P): w zależności od spalonego drzewa
potas (K): w zależności od spalonego drzewa, ale na pewno bardzo dużo

Popiół nie jest polecany chyba, że macie już spore doświadczenie i pojęcie czego waszej roślinie brakuje. Mówimy tu o popiele ze względu na to, że często się mówi jakim to on nie jest świetnym nawozem. Jednak faktem jest, że osoby nie mające pojęcia mogą narobić więcej szkody niż pożytku.
siwyyyy4
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2017, 20:56

Re: Nawozy biologiczne - na co zwracać uwagę?

Post autor: siwyyyy4 »

ostatnio kupilem nasiona z green seeds i mam problem wlasnie z nawozem, jedni chwala nawóz biologiczny inni nie, jak to w koncu jest?
Awatar użytkownika
Blancior
Posty: 22
Rejestracja: 07 paź 2016, 0:07

Re: Nawozy biologiczne - na co zwracać uwagę?

Post autor: Blancior »

Wszystko zależy od tego jakie są twoje oczekiwania. Jeśli nie zależy Ci na EKO ziole to możesz stosować chemiczne nawozy. Przy stosowaniu nawozów ekologicznych nigdy nie uzyskasz dużych plonów takich jak przy nawozach chemicznych. Tak że EKO oznacza dużo mniejszy plon ale czystsze wolne od chemii zioło.
Awatar użytkownika
Marian
Administrator
Posty: 58
Rejestracja: 23 wrz 2016, 12:37

Re: Nawozy biologiczne - na co zwracać uwagę?

Post autor: Marian »

To tak jak z żywnością. Jedni wolą eko z własnych ogródków lub ze specjalnych sklepów a inni żrą jak leci [mur] Z ziołem jest podobnie, koneserzy tylko własne ziółko z własnych upraw eko a inni od dilów wyhodowane na chemii i zaprawione chemię. Masakra!
Nasiona marihuany kupujcie Bezpiecznie w sklepie THC-THC.COM, tylko oni mają biuro obsługi klienta w Hiszpanii.
ODPOWIEDZ