Montaż układu zapłonowego od św.kompaktowej do św. rurowej

Awatar użytkownika
SpalonyAktywista
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2016, 22:05

Montaż układu zapłonowego od św.kompaktowej do św. rurowej

Post autor: SpalonyAktywista »

Siemka dzisiaj miałem awarie i spalił mi się układ zapłonowy przy jażeniówce/świetlówce rurowej oświetlającej akwarium. Podczas prac postanowiłem cyknąć pare fotek i wam pokazać jak to mniejwięcej wygląda. W każdym bądź razie Balast do świetlówek to już historia jak dla mnie.

Potrzebny materiał
Świetlówka kompaktowa o mocy odpowiedniej do świetlówki rurowej (w moim przypadku 13W)
Okablowanie o wymaganej długości
Lutownica
Kalafonia
Cyna
No to działamy:

Najpierw trzeba wybebeszyć i wylutować układ zapłonowy z kompakta. Kompakta w miejscu złożenia otwieramy jakimś mocnym możem lub śrubokrętem. Otrzymujemy coś takiego:
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-1.jpg
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-1.jpg (43.99 KiB) Przejrzano 7652 razy
Następnie pamiętając co do czego odlutowujemy kabelki (PAMIĘTAĆ GDZIE ZASILANIE A GDZIE WYJŚCIE UKŁADU !!!!!!!) Zasilanie stanowi oczywiśce ~230V więc nie robi nam różnicy który z kabelków w które miejsce wlutujemy. Sinus jest zmienny (dla zielonych).
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-2.jpg
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-2.jpg (43.85 KiB) Przejrzano 7652 razy
Na wejściu (sieć) mamy oczywiście 2 przewody, a na wyjściu 4. Należy zachować ostrożność podczas montowania przewodów na wyjściu i połączyć to symetrycznie jak na załączonym schemacie:
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-3.jpg
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-3.jpg (22.94 KiB) Przejrzano 7652 razy
Świetlówka 13W:
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-4.jpg
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-4.jpg (56.48 KiB) Przejrzano 7652 razy
Spalony układ. Po kolorach przewodów możecie wywnioskować gdzie co się podłącza. Specjalnie schemat rysowałem tymi samymi kolorami, żeby coniektórym niekumatym nie zrobić miksera w bani.
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-5.jpg
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-5.jpg (52.85 KiB) Przejrzano 7652 razy
W ten oto sposób świetlówka spełnia swoją funkcję i poprostu świeci.
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-6.jpg
Montaż-układu-zapłonowego-od-św.kompaktowej-do-św.rurowej-6.jpg (51.55 KiB) Przejrzano 7652 razy
Zaletami takiego układu jest natychmiastowe odpalenie świetlówki bez mrugania jak to się dzieje przy użyciu balastu oraz z tego co mi wiadomo 10-20% wydajniejsze świecenie.
ODPOWIEDZ