Klony kontra nasiona

Awatar użytkownika
SpalonyAktywista
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2016, 22:05

Klony kontra nasiona

Post autor: SpalonyAktywista »

Wstęp
W pewnym momencie plantatorzy stają przed decyzją czy zacząć uprawę od nasion czy też od ukorzenionych klonów. Wybór nie jest tak oczywisty gdyż obie metody mają swoje zalety i wady. Rolnicy będą prawdopodobnie musieli ocenić koszty, potrzebną przestrzeń, zbiory, ryzyko i czas potrzebny do uprawy roślinki.

Nasiona
Plusy
Nasiona uzyskane od profesjonalnych seedbanków posiadają informacje o przodkach odmiany i jej genetyce. Powinieneś otrzymać przybliżone informacje dotyczące zbiorów, jakości i czasu kwitnienia danej odmiany.
Z około połowy zwyczajnych nasion wyrosną samce. Z kolei nasiona feminizowane dają 100% roślin żeńskich, ale według powszechnej opinii w ich wypadku jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia hermafrodytów.
Rośliny żeńskie, pozyskane z nasion dają lepsze zbiory od swoich odpowiedników pozyskanych z klonów.
Z nasion z reguły wyrastają zdrowe, silne rośliny.

Minusy
Przy uprawie z nasion potrzeba więcej czasu (co za tym idzie wkładamy w nie więcej pracy i pieniędzy) do pozyskania zbioru.
Koszt zakupu, gdyż nasiona potrafią być bardzo kosztowne. Nie tylko sama paczka nasion, ale też dłuższy okres potrzebny na fazę wegetatywną zwiększa nasze rachunki.
Oszukańcze seedbanki, podmienione nasiona, stare nasiona itd.
W niektórych przypadkach niejednolite odmiany, duże wahania w jakości od zapachu przez moc do czasu kwitnienia.
Nie wszystkie nasiona kiełkują i tylko około połowa nasion to rośliny żeńskie (nie uwzględniając nasion feminizowanych).
Aby uzyskać zadowalającą nas matkę najprawdopodobniej będziemy musieli przetestować więcej niż jedną paczkę nasion.

Klony
Plusy
Klony są żeńskie! Nie trzeba się zatem martwić o płeć roślinki.
Klony mają krótszy czas wegetacji, co owocuje w szybszych zbiorach oraz krótszym czasie na uprawę. Dodatkowo klony pobrane z roślin szybciej reagują na zmianę czasu naświetlania.
Klony mogą być szybko przemienione w rośliny-matki i posłużyć do ponownego klonowania. W ten sposób można uzyskać prawie natychmiastowo roślinę w okresie wegetatywnym.
Klony, chociaż genetycznie identyczne, posiadają pewne niewielkie różnice w fenotypie. Dotyczy to w zasadzie jedynie plonu (występuje zmienność modyfikacyjna i fluktuacyjna). Reasumując, klony z reguły mają identyczne cechy w np. szybkości wzrostu, czasie kwitnienia, zapachu i mocy.
Ukorzenione klony mogą zakwitnąć natychmiastowo, jeżeli przestrzeń i czas nie stanowią problemu. Dlatego są idealne do uprawy w stylu SoG.
Klony mogą szybko wykazać swoje cechy (zapach, żywotność, liczba odgałęzień, szybkość ukorzeniania, dominacja gatunkowa Indica/Sativa).

Minusy
Klony mogą być ciężkie do zakupienia w porównaniu do nasion z powszechnych seedbanków. Klony z nieznanych źródeł mogą być wątpliwej jakości.
Uprawa niesie za sobą wysokie ryzyko problemów związanych ze środowiskiem poprzedniego właściciela, tj. gnijące korzenie, owady, choroby które szybko mogą rozprzestrzenić się na całą plantację.
Niezdrowe klony mogą zginąć lub pozostać w szoku przez dłuższy okres.
Transportowane klony mogą popaść w stan szoku, z którego mogą nie wyjść lub wyjść dopiero po kilku tygodniach. Istnieje wiele historyjek o klonach odmian medycznych, które zostały transportowane bez żadnej ochrony i dotarły do celu nieżywe.
Klony są bardziej wrażliwe na światło niż nasiona. Nieukorzenione klony potrzebują dodatkowo trochę więcej czasu na rozwój, są podatne na poparzenie światłem jak i nawozami.
Jako że klony są prawie zawsze żeńskie, tworzenie krzyżówek jest ograniczone (vide Feminizacja). Hermafrodyci są często produktem niestabilnych krzyżówek klonów, choć prawdopodobnie 90% odmian na rynku się wywodzi z klonów.

Procedura pozyskania dobrej matki klonów
Wykiełkować nasiona
Wyuprawiać zdrowe rośliny
Pobrać klony z każdego krzaczka, oznakować, określić płeć.
Wybrać najlepsze matki (osobników męskich można się pozbyć, chyba że mamy zamiar robić nasiona)
Pobrać wiele klonów z wybranych matek
Poddać klony fazie wegetatywnej, po czym przełączyć je na fazę kwitnienia.
Po ocenie organoleptycznej uzyskanych plonów należy wybrać najlepszą z matek.
ODPOWIEDZ