Klonowanie w wodzie

Awatar użytkownika
SpalonyAktywista
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2016, 22:05

Klonowanie w wodzie

Post autor: SpalonyAktywista »

Jest wiele łatwych sposobów klonowania, np.: za pomocą użycia proszku, płynów / żelu z hormonami do ukorzeniania itp. Ale jest jeszcze mniej skomplikowana metoda, która była i jest używana przez dekady, jak nie wieki. Jedynym składnikiem potrzebujesz jest woda światlo i sama gałązka gotowa do klonowania. W przykładzie, który wam przedstawiam, użyłem trzech różnych długości klonów. Pierwszy z dwoma liśćmi i pojedynczym stożkiem wzrostu (S). Następny ma cztery wierzchołki, lecz wciąż ma jeszcze niewiele dużych liści (M). Trzeci ma 6 cali wzrostu, ma siedem wierzchołków i kilka dobrze rozwiniętych liści (L).

Tak jak w normalnym klonowaniu, od razu po ucięciu zanurza się klon w wodzie na około 15 - 30 sekund, mieszając nim tak żeby nie było żadnych bąbelków powietrznych . największą różnicą jest to że nie wyjmuje się klona z wody dopóki nie urośnie mu korzeń wystarczający do utrzymania liści wymienionych powyżej. Upewnij się czy pojemnik z klonem jest nieprzezroczysty. Zapobiega to przed bezpośrednim świeceniem w korzenie. Jak dotąd wspominałem o klonie i wodzie, lecz najważniejszą częścią jest światło. Metoda ta działa w 100% za każdym razem, stawiając rośliny na parapecie przy którym nie dociera bezpośrednie światło. Miejsce średnio zacienione mog?oby by? nawet lepsze. Wieczorami (przy krótkich dniach) kładą je na stole w odległości 7 stóp (ok. 210 cm) od 100W żarówki. Kiedy idą spać jak zwykle wyłączam światło, a kiedy wstaje rano stawiam z powrotem na parapecie. Podczas dłuższych dni mogą być pozostawione na parapecie przez cały czas. Pamiętaj, bez światła bezpośredniego.

Zdjęcie przedstawia trzy roślinki w kubkach z wodą. M i L są zanurzone w zaledwie jednym calu wody. Nie więcej gdyż zasłoniło by to część gałązek z liśćmi. Najmniejsza umieszczona została głębiej w pojemniku, gdyż łodyga była za krotka. Zróbcie wszystko co będzie konieczne by zanurzyć przynajmniej jeden cal w wodzie. Zauważcie że pojemnik rozprasza światło i działa przeciwko zbyt dużemu naświetleniu.
klonowanie-w-wodzie-1.jpg
klonowanie-w-wodzie-1.jpg (28.13 KiB) Przejrzano 7874 razy
Korzenie wypuściły w różnych odstępach czasu. S pokazał swój mały, 5mm korzeń z małym zgrubieniem po siedmiu dniach.
klonowanie-w-wodzie-2.jpg
klonowanie-w-wodzie-2.jpg (45.11 KiB) Przejrzano 7874 razy
W czasie gdy korzenie S doszły do tego poziomu rozwoju (9 dni), L właśnie puszczało pierwsze korzonki. M nie pokazało jeszcze żadnych oznak korzenienia. Szukając odpowiedzi na ten problem wymieniłem wodę w kubku M, lecz myślę że skondensował się do grubości łodygi. M i L maja takie same długości łodygi, lecz L ma o wiele więcej liści.
klonowanie-w-wodzie-3.jpg
klonowanie-w-wodzie-3.jpg (30.06 KiB) Przejrzano 7874 razy
Klonowi S idzie lepiej niż pozostałym (widać poniżej), a S w końcu zaczynają puszczać korzennie
klonowanie-w-wodzie-4.jpg
klonowanie-w-wodzie-4.jpg (12.31 KiB) Przejrzano 7874 razy
M pokazał korzenie w 14 dniu i został zasadzony w 18 dniu. Zdjęcie to zostało zrobione tuż przed przesadzeniem.
klonowanie-w-wodzie-5.jpg
klonowanie-w-wodzie-5.jpg (31.08 KiB) Przejrzano 7874 razy
L pokazał korzenie w 11 dniu i był już w ziemi 18 dnia. Zdjęcie to zostało zrobione tuż przed przesadzeniem.
klonowanie-w-wodzie-6.jpg
klonowanie-w-wodzie-6.jpg (15.33 KiB) Przejrzano 7874 razy
S pokazał korzenie siódmego dnia i był w ziemi już 15 dnia. Zdjęcie to zostało zrobione tuż przed przesadzeniem.
klonowanie-w-wodzie-7.jpg
klonowanie-w-wodzie-7.jpg (9.77 KiB) Przejrzano 7874 razy
Przesadzanie jest tak proste jak tylko może być. Używałem do przesadzania ziemi do kwiatów zmieszanej z perlitem w proporcji 1 do 1. Lubię przezroczyste kubki, gdyż widać w nich wyraźnie kiedy zbliża się okres przesadzenia. Kiedy już nadejdzie ten czas wypełnij 100 gr. kubeczek mieszanką ziemi i perlitu, następnie zrób po środku calową dziurę, włóż roślinkę i zasyp ziemią.

NIE PODLEWAJ!! Podlewanie opóźni rozrost korzeni w nowym pojemniku. Ziemia powinna być prawie sucha by korzenie rozrastały się poszukując wilgoci. Przed przesadzaniem używaj zawsze średnio wilgotnej ziemi.
klonowanie-w-wodzie-8.jpg
klonowanie-w-wodzie-8.jpg (15.58 KiB) Przejrzano 7874 razy
Kopuła, którą widzicie to tania styropianowa chłodnica, którą można nabyć prawie w każdym spożywczym za 2$ - 3$ (raczej ciężko będzie znaleść w Polsce). To co widać na zdjęciu to kawałek plexi. Zostaw lekko uchylone by była cyrkulacja powietrza. Na środku postaw słoik z wodą by utrzymał odpowiednią wilgoć (ok. 75%), jeżeli ci to nie odpowiada to możesz spryskiwać liście kilka razy dziennie.
klonowanie-w-wodzie-9.jpg
klonowanie-w-wodzie-9.jpg (51.29 KiB) Przejrzano 7874 razy
L pokazał się prawie w jedną noc
klonowanie-w-wodzie-10.jpg
klonowanie-w-wodzie-10.jpg (10.44 KiB) Przejrzano 7874 razy
Wszystkie były w 320W pomieszczeniu wegetacyjnym przez 3 tygodnie od uciżcia do ostatecznego przesadzania.
klonowanie-w-wodzie-11.jpg
klonowanie-w-wodzie-11.jpg (136.57 KiB) Przejrzano 7874 razy
Jest to najprostsza metoda klonowania, żadnego spryskiwania, hormonów, przegrzewania, wystarczy roślina, woda i światło. Rób tak jak w instrukcji, ja do tej pory miałem 100% średnią klonowania (jedna tylko mi zmarła bo woda wyschła i zapomniałem dolać). Powodzenia!!!!
ODPOWIEDZ