Historia odmian AF
Pierwsza, odmiana AF została stworzona przez The Joint Doctor & Highbred Marijuana Seeds poprzez "breeding back" ( prawdopodobnie chodzi o krzyżowanie wsteczne ) Northern Lights i William Wonder z Mexican Ruderalis. Są i tacy co twierdzą, że użyta została fotoperiodyczne obojętna przemysłowa odmiana Finola
Charakterystyczny dla tej grupy odmian jest fakt, że kwitnienie jest wywołane wiekiem rośliny, a nie zmianą czasu naświetlania. Cykl życiowy roślin AF jest krótki i trwa tylko 9-11 tygodni (od posadzenia nasionka do zbiorów). Po dwóch tygodniach ujawniają się osobniki męskie, natomiast żeńskie tydzień później, po czym przechodzą do intensywnego i kwitnienia. Rośliny na ogół osiągają wysokość zaledwie kilkudziesięciu centymetrów ze średnim plonem około 30g mogącym się nieco zmieniać w górę i w dół w zależności od warunków uprawy.
Lowryder (pierwsza odmiana AF ciągle bardzo popularna) świetnie sprawdza się na zewnątrz, plon można zbierać nawet do 3 razy w sezonie. Rozmiar pojemników ma duży wpływ na rozmiar rośliny. Większość growerów używając 4,5 - 9 litrowych pojemników jest w stanie zebrać dużo więcej niż 30g z rośliny.
W związku z krótkim cyklem życiowym, i niemożliwością utrzymania roślin w fazie wzrostu wegetatywnego, klonowanie tych odmian nie ma sensu. Dlatego Lowryder i odmiany pochodne są uprawiane wyłącznie z nasion. Ponieważ nie ma potrzeby zmiany światła, rośliny w fazie wzrostu wegetatywnego oraz kwitnące można uprawiać w tym samym pomieszczeniu.
Mały obszar uprawny jest w stanie utrzymać ciągłe SoG dając świeży zbiór co kilka tygodni. |Co możliwe jest to w wypadku posiadania dużych ilości nasion - przy uprawie SoG sadzi się czasem i 60 sztuk na 1m2 - odmiany AF mogą być bardzo dobrym wyborem do uprawy niskich tunelach foliowych, lub do uprawy polowej - ale z uwagi na cenę zakupu nasion - większe projekty są możliwe jedynie w wypadku samodzielnej produkcji materiału siewnego ;)
Stosunkowo szybko kolejni Hodowcy zaczęli tworzyć nowe odmiany AF, próbując uczynić je wiekszymi mocniejszymi i bardziej wydajnymi. Po Lowryderze pojawił się Lowryder 2, również od Joint Doctor’a ( dodatek odmiany Santa Maria). Z tych dwóch odmian utworzono szeroki wachlarz odmian. Odmiany fotoobojetne stały się szybko bardzo popularne i do grupy ich producentów dołączyli Low Life Seeds, Mdanzig oraz Dutchbreed. Obecne niektóre z nowych odmian maja według zapewnień sprzedawców nasion zawierać do 23% THC.
Uprawa pod sztucznym oświetleniem
Większość rolników włącza światło w cyklu 18/6, 20/4 lub 24/0. Schemat 12/12 nie ma sensu w wypadku tych odmian - powoduje jedynie dramatyczny spadek plonów
Opinie
Według opinii niektórych odmiany AF są doskonałe dla początkujących. Uważają oni, że jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą, sięgnięcie po te odmiany jest bardzo dobrym pomysłem.
Nie wszyscy się zgadzają z tą opinią – W wypadku tej grupy odmian nie ma możliwości prowadzenia wzrostu weg – czyli manipulowania cyklem rozwoju w związku z tym jeśli się coś spieprzy w początkowym etapie uprawy – nie można się ratować wydłużeniem wzrostu wegetatywnego. Dodatkowo odmiany te dają niski plon z pojedynczej rośliny – i biorąc pod uwagę cenę zakupu nasion – nie koniecznie się opłaca je uprawiać. Sa i tacy co uważają, że szybko dojrzewająca odmiana nie AF, uprawiana pod sztucznym światłem z krótkim okresem wzrostu weg. nie przekraczającym 2 tygodni – i następnie przestawiona na 12/12 dojrzeje w czasie niewiele dłuższym niż typowy automat – dając przy okazji większy plon.