Oddawanie Krwi a używanie marihuany

Awatar użytkownika
wygwizdane
Posty: 40
Rejestracja: 04 sie 2020, 11:31

Oddawanie Krwi a używanie marihuany

Post autor: wygwizdane »

Oddawanie Krwi a używanie marihuany


W samej Polsce w roku 2015 krew oddało ponad 605 tysięcy osób z czego 99% stanowią honorowi dawcy.Z rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 roku wynika, że potencjalnego dawcę krwi dyskwalifikują między innymi choroby zakaźne, przebyte lub aktualne choroby krążenia, choroby układu nerwowego, cukrzyca, nowotwory oraz„zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków psychoaktywnych”.Przepisy są jednakowe dla wszystkich ,ale centra podchodzą do kwestii marihuany odmiennie. Np.RCKiK we Wrocławiu bezwzględnie krytykuje spożywanie marihuany.Ciężko o precyzyjną odpowiedź w tej kwestii.
Więc czy sporadyczne sięganie po skręty wyklucza nas ze społeczności oddającej krew?
Palenie traktowane jest jako powód dla dyskwalifikacji dawcy i przekazanie tej informacji do Krajowego Rejestru Dawców Krwi. - Wobec czego centra krwiodawstwa w Polsce dysponują informacjami w zakresie stałych, jak i tymczasowych dyskwalifikacji dawców z możliwości oddawania krwi. To absurd,ponieważ w Polsce jest około miliona osób, które posiadają THC w organizmie. Milion, który w świetle polskiego prawa nie powinien jeździć samochodem. I potencjalny milion, który prawdopodobnie nigdy nie otworzy kolektury.


Aktualne oświadczenie Czerwonego Krzyża dotyczące oddawania krwi przy regularnym spożywaniu alkoholu lub zażywaniu narkotyków jest następujące:
"Jeśli marihuana została przepisana ze względów medycznych, dopuszczenie do oddania krwi jest możliwe z wyprzedzeniem w ramach indywidualnej oceny każdego przypadku. W przypadku używania konopi indyjskich, które ma być uznane za używanie narkotyków, musi upłynąć 12 miesięcy od ostatniego użycia w przypadku regularnego używania i 4 tygodnie od ostatniego użycia w przypadku sporadycznego używania, tzn. nie może to być używanie miesięczne."
Jeśli przy próbie krwi narkotyki zostaną wykryte, sytuacja może stać się krytyczna - potencjalni dawcy mogą zostać oskarżeni o usiłowanie uszkodzenia ciała. Ponadto dawca może zostać zobowiązany do zwrotu otrzymanych pieniędzy i może zostać pozbawiony możliwości oddawania krwi w przyszłości.
ODPOWIEDZ