Drugi Plon czyli Rewegetacja

Awatar użytkownika
SpalonyAktywista
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2016, 22:05

Drugi Plon czyli Rewegetacja

Post autor: SpalonyAktywista »

Konopie jak wiadomo to rośliny jednoroczne. Ich cykl życiowy opiera się na długości dnia i nocy. Stosunek długości dnia do nocy nazywa się fotoperiodem. W uprawie indoor to my jesteśmy matką naturą i aby uzyskać jakieś plony musimy sami sterować fotoperiodem zapewniając roślinom odpowiednią długość dnia i nocy. Fotoperiod 18/6 jest odbierany przez rośliny jako sygnał do wzrostu wegetatywnego natomiast 12/12 pobudza rośliny do kwitnienia. W naturalnych warunkach gdy konopie urosną i wydadzą kwiatostan lub nasiona ich życie dobiega końca. w uprawie indoor jest już inaczej. po udanej uprawie możemy pomyśleć o powtórnym zbiorze plonu z tej samej rosliny zmieniając fotoperiod, prowokujemy rośliny do powrotu do fazy wegetatywnej czyli rewegetujemy. ale jak to dokladnie zrobić??

Jeśli już się zdecydujemy na rewegetację musimy o tym pomyśleć jeszcze przed zbiorem. ścinamy starą dojżałą roślinę ale zostawiamy kilka niedojżałych kwiatów, słabo wyksztalconych odrostów z dolnej częsci planta. W tym momencie wywołujemy powrót rośliny do fazy wegetatywnej, zmieniając fotoperiod na 18/6 lub 24/0 i po 2-3 tygodniach przejść na 18/6 . Z racji tego, że ziemia może zawierać jeszcze znaczne ilości nie zużytych nawozów lepszym rozwiązaniem jest na początku podlewać samą wodą do momentu aż braki nawozu będą zauważalne. Inaczej jest gdy roślinka w ostatnich tygodniach przed ścięciem nie dostawała nawozów i okazywala ich braki (przedewszystkim azotu, na który po zmianie fotoperiodu bedzie zapotrzebowanie). Wtedy możemy od razu zacząć odpowiednie nawożenie. Możemy także przesadzić planta do większej doniczki i uzupełnić ziemią aby polepszyć trochę warunki dla kożeni. Nowy rozwój zacznie się od szczytu kwiatowego i roślina będzie bardzo krzaczasta.po paru dniach powinien być już widoczny przyrost masy zielonej. Niech odmładzana roslina rośnie aż osiągnie zamieżony rozmiar. wtedy wywolujemy kwitnienie odpowiednim 12-godzinnym fotoperiodem. Jeśli pozwolisz swojej roślinie wyrosnąć zbyt wysoko wyprodukuje jasne żadkie pąki, które są już ograniczone korzeniem. Drugie żniwa są porównywalne z pierwszymi w wadze lecz kwiaty są mniejsze, nalezy jednak pamiętać aby przesadzić rośliny pod koniec wegetacji do jeszcze większych doniczek co poprawi plon.

Możemy również po rozpoczęciu rewegetacji jak tylko będzie to możliwe, pobrać szczepki i utwożyć nową uprawę równolegle z rewegetowaną matką. Pobieranie klonwów od odmłodzanej rośliny dezorientuje hormony i mocno szokuje roślinę. Reakcją szczepek na szok może być przedwczesne kwitnienie. | dopisek: klony poprane z roślin matek - a także rośliny które zostały "revegowane" szybciej i łatwiej reagują na indukcje fotoperiodem - raczej nie ma mowy o dezorientacji czy szokowaniu - najprawdopodobniej wchodzą w grę zmiany epigenetyczne - metylacja genów - regulacja ich ekspresji - związana z wiekiem rośliny

Początek rewegetacji
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-1.JPG
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-1.JPG (170.9 KiB) Przejrzano 9850 razy
6 dzień
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-2.jpg
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-2.jpg (98.64 KiB) Przejrzano 9854 razy
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-3.jpg
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-3.jpg (100.11 KiB) Przejrzano 9854 razy
12 dzień
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-4.jpg
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-4.jpg (114.47 KiB) Przejrzano 9854 razy
23 dzień
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-5.jpg
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-5.jpg (140.53 KiB) Przejrzano 9854 razy
27 dzień
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-6.jpg
Drugi-Plon-czyli-Rewegetacja-6.jpg (129.15 KiB) Przejrzano 9854 razy
ODPOWIEDZ