Podstawowe informacje o podłożu i nawożeniu

Awatar użytkownika
KrwawaMery
Posty: 39
Rejestracja: 04 paź 2016, 13:10

Podstawowe informacje o podłożu i nawożeniu

Post autor: KrwawaMery »

Najłatwiej uprawia się rośliny w zwykłej ziemi kwiatowej. Hydroponika jest dość skomplikowana a ponadto rośliny z takiej uprawy charakteryzują się dużo silniejszym aromatem od uprawianych w tradycyjnym podłożu. A im silniejszy zapach naszych roślinek tym trudniej jest je ukryć przed wścibskimi "życzliwymi" wam ludźmi.

Podłoże
Zupełnie wystarcza komercyjnie dostępna ziemia kwiatowa o pH w zakresie od pH 5,5 do 7. Można także skomponować własną mieszankę. Dobrze sprawdza się podłoże sporządzone z :

1,5 cz. ziemi kwiatowej "humus"
1cz. odkwaszonego torfu
0,5 cz. wermikulitu lub włókien kokosowych
0,1 cz. suszonego obornika (lub innego sypkiego organicznego nawozu.

np. nawóz do palm, chyba jest łatwo dostępny, guano ptaków lub nietoperzy ;), polecane w wielu podręcznikach.)

Nawożenie
W czasie wzrostu wegetatywnego należy dostarczać dużo azotu, fosforu i potasu, nie należy także zapominać o innych pierwiastkach tzw. mikroelementach. Najlepsze do tego będą rozpuszczalne w wodzie dostępne w kwiaciarniach nawozy do roślin pokojowych, dosyć dobre rezultaty dają także pałeczki nawozowe stosowane w nieco większej ilości od zalecanej. Podobnie jak surfinie :) konopie lubią być zasilane często dosyć rozcieńczonym roztworem nawozu. Dobry do stosowania jest "czerwony" chelatowany rozpuszczalny nawóz z mikroelementami przeznaczony do surfini;). Dajemy go nieco więcej niż zaleca producent. Równie dobrze sprawują się wszystkie dostępne w sklepach sypkie nawozy zawierające mikro i makro elementy. Równie dobrze jak nawozy sztuczne sprawdza się obornik w połączeniu z preparatami płynnymi z hummusem. (nie polecamy - obornik cuchnie, dodatkowum problemem może okazać się to, że zawiera on dużo szkodliwego dla roslin NaCl) Podczas kwitnienia i dojrzewania należy lekko ograniczyć nawożenie w początkowym okresie i całkowicie zaprzestać zasilania pod koniec uprawy (ostatnie 2-3 tygodnie). W przeciwnym wypadku ziele będzie zawierać bardzo dużo subst. mineralnych, niezbyt miło się je wtedy pali.

Uwaga - przenawożenie jest bardzo niebezpieczne, może spowodować nawet smierć roślin.
Przenawożenie można poznać po następujących symptomach:

zasychające koncówki lisci.
żółknięcie i zasychanie lisci wzdłuż "nerwów".
zniekształcone " spłaszczone" łodygi wyginające się pod własnym ciężarem (stosunkowo rzadko - przenawożenie w połączeniu ze zbyt niskim natężeniem swiatła)

Wielkość doniczek.
Przy uprawie ekstensywnej z nasion zalecamy sadzenie każdej rośliny osobno. Podczas początkowej fazy wzrostu zupełnie wystarczy doniczka o średnicy 5 do 10 cm. Bardzo dobrze sprawdzają się pojemniki po jogurcie, śmietanie itp. Następnie przesadza się rośliny do większych doniczek, średnica 15 - 20 cm i 15-20cm wysokości. W przypadku małych niskich pomieszczeń do uprawy można stosować pojemniki niskie ale szerokie i długie na cały growbox i posadzić wszystkie rosliny do jednego pojemnika. Przy uprawie SOG można ukorzenione i podrośnięte klony umieszczać w dużych pojemnikach zbiorczych, np. skrzynki. Jeżeli macie zamiar pozostawiać uprawę na dłuższy czas bez opieki, to powinniście zastosować możliwie jak największe pojemniki. (8- 10 lirów na roslinę) Dzięki czemu plantacja przeżyje jakiś czas bez podlewania.
ODPOWIEDZ