Transgresja

Awatar użytkownika
SpalonyAktywista
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2016, 22:05

Transgresja

Post autor: SpalonyAktywista »

Transgresja-1.png
Transgresja-1.png (156.72 KiB) Przejrzano 9964 razy
Schemat ilustrujący rozszczepienie pośrednie (I) i dwa typy rozszczepienia trans- gresywnego (II i III). Na schemacie III oba typy rodzicielskie są jednakowych rozmiarów i dlatego umieszczone są na jednej linii pionowej reprezentującej na skali wielkość 5. Skala jest oczywiście dowolna.

Transgresja - pojawienie się w potomstwie mieszańcowym trwałych form, przekraczających pod względem danej cechy ( najczęściej ilościowej i poligenicznej) właściwości obojga rodziców. Patrz także Hodowla transgresywna oraz: geny kumulatywne

Jest to zjawisko którego powinni szukać hodowcy chcący otrzymać odmiany o większej mocy lub plonie.
Występowanie transgresji - przewidywania

Transgresja występuje częściej w wypadku krzyżówek pomiędzy jednolitymi liniami uzyskanymi np: poprzez chów wsobny, niż w wypadku krzyżowania "odmian dzikich".

Częstość transgresji jest pozytywnie skorelowana z "odległością" genetyczną miedzy liniami/odmianami - im mniej spokrewnione tym lepiej - więcej nagromadzonych "genetycznych" różnic większe prawdopodobieństwo występowania.

Im bardziej podobny fenotyp niespokrewnionych rodziców, tym większe jest prawdopodobieństwo obserwowania transgresywnego rozszczepienia w pokoleniu F2. Na pierwszy rzut oka wydaje się to co najmniej dziwne, ale związane jest to z tym, że podczas selekcji niespokrewnionych linii | selekcji stabilizującej | nagromadzają się odmienne allele związane z wytworzeniem podobnego fenotypu.

Cechy które były poddane selekcji kierunkowej rzadziej wykazują segregacje transgresywną niż te które były poddane "dryfowi" lub selekcji stabilizującej.
ODPOWIEDZ