NPK w odchodach zwierząt

Awatar użytkownika
PolicyjnyPies
Posty: 115
Rejestracja: 09 paź 2016, 22:15

NPK w odchodach zwierząt

Post autor: PolicyjnyPies »

NPK w odchodach zwierząt

Składy NPK
Kura 1.1 .80 .50
Krowa Mleczna .25 .15 .25
Koń .70 .30 .60
Wół .70 .30 .40
Królik 2.4 1.4 .60
Owca .70 .30 .90
Pamiętaj: Ilość składników odżywczych różnego gnoju bardzo się różnią, zależnie od diety i wieku zwierząt, oraz naturalności i różnorodności siana w paszy.

Gnój Kurzy
Gnój drobiowy (w szczególności kurzy) jest najbogatszym w N-P-K, nawozem zwierzęcym. Kurzy gnój jest określany jako „ostry” i musi być poddany kompostowaniu przed użyźnieniem nim ogrodu. W innym wypadku, spaliłby wszystkie rośliny z którymi by się zetknął.

Gnój krowi (krowa mleczna)
”Gnój krowy mlecznej może być najbardziej użytecznym, pojedynczym, łatwo dostępnym wzmacniaczem gleby” mówi Ann Lovejoy, cało życiowa pisarka oraz właścicielka organicznych ogrodów, pochodząca Seattle, w Waszyngtonie. „Można powiedzieć że oczyszczony gnój krowi od zdrowych krów jest idealny do nawożenia ogrodów; może być używany jako ściółka oraz dla użyźnienia gleby.” dodaje. Krowi gnój jest zdecydowanie bardziej preferowany od „ulicznego” gnoju, który zawiera więcej soli oraz nasion chwastów. Mimo ze krowi gnój ma małą zawartość składników odżywczych, przez co właśnie może być używany w nieograniczonych ilościach..

Gnój koński

Gnój koński jest mniej więcej w połowie tak bogaty jak gnój kurzy, ale bogatszy w azot bardziej niż gnój krowi. Tak samo jak kurze odchody jest określany jako „ostry”. Gnój koński zazwyczaj zawiera ziarna chwastów, dlatego dobrym pomysłem jest kompostowanie go przy użyciu metody ciepłego kompostowania.

Gnój wołowy
Gnój wołowy jest jednym z najstarszych, rezerwowych nawozów, aczkolwiek nie jest zbyt lubiany ponieważ często zawiera niechciane w gnoju sole i nasiona chwastów.

Gnój króliczy
Gnój króliczy jest jeszcze bogatszy w azot niż niektóre z gnojów drobiowych oraz zawiera duże ilości fosforu, ważnego w rozwoju kwiatów i owoców.

Gnój owczy
Gnój owczy jest kolejnym „ostrym” gnojem. Jest nieco suchy oraz bardzo bogaty. Gnój od owiec karmionych sianem i ziarnami będzie silniejszy niż ten od zwierząt karmionych paszą lub na pastwisku.

Jak używać gnoju
Nie ma znaczenia jakiego gnoju używasz, używaj go jako wzbogacenia ziemi, a nie jako okładu. Innymi słowy, nie kładź surowego gnoju prosto na ziemie w ogrodzie. Surowy gnój zazwyczaj wydziela związki azotu oraz amoniak które to mogą spalić korzenia roślin, młode rośliny i zakłócić rozwój nasion. Właściwie, zalecane jest aby każdy gnój zwierzęcy używany był dopiero po sześciu miesiącach. Wielu ogrodników rozprzestrzenia świeży gnój podczas jesieni po czym na miesiąc przed wiosennym sadzeniem miesza go z pierwszymi sześcioma calami gleby.

Aby lepiej potraktować rośliny dobrze jest użyć metody gorącego kompostowania gnoju, przed dodawaniem go do gleby. Gorące kompostowanie, gdzie temperatura sięga co najmniej 150 stopni Fahrenheit’a, pomaga zredukować możliwość przekazywania groźnych patogenów ludziom którzy maja kontakt z owym gnojem lub jedzą produkty z roślin które rosły na nim. (Więcej informacji znajdziesz w moim artykule - Compost Happens!)

Mimo ze szansa skażenia jest znikoma, mogą wystąpić rożne zatrucia lub nawet śmierć, jeżeli zjedzony zostanie skażony produkt. Aby być bezpiecznym, gnój powinien kompostować lub być dodany do gleby od razu po jesiennych zbiorach. Umyj się po kontakcie z gnojem i nie zapominaj porządnie umyć warzyw i owoców przed jedzeniem, - nawet jeśli w glebie nie było gnoju.

Kilka ostatnich porad
Od 75 do 90 procent z roślinnych składników odżywczych dawanym zwierzętom w paszy, wydzielane jest z ich gnoju, wiec nie powinno nas dziwić ze jest on doskonałym nawozem. Zgadza się z tym nawet E.B, White, autor Pajęczyny Charlotty (ang.Charlotte's Web). „Nie ma wątpliwości, ze podstawową pociecha w rolnictwie jest właśnie gnój”

Cytat:
„Co to układ składników odżywczych i minerałów kurzego gnoju, I jak tego używać?” zapytasz. Łączny, średni procent (na całą wagę) starszego kurzego gnoju i odchodów (Tak! Możesz używać starszych kurzych odchodów z kurnika jako nawozu.) wynosi mniej więcej 1,8 azotu, 1,5 fosforanu, i 0.8 potażu. Z taką ilością azotu, fosforanu i potasu, ile gnoju drobiowego powinieneś używać? Roczna doza 45 funtów (około 21.20kg) kurzego gnoju i odchodów, lub więcej, na każde 100 stóp kwadratowych (ok. 30,50m kwadratowych), będzie idealnie działać w twoim warzywniku oraz zwiększy nawożenie gleby. 45 funtów to tyle ile mniej więcej wydali jedna kura rocznie. Zatem, przeciętne małe stado 5 – 10 kurczaków powinno wystarczyć aby zająć się całym twoim warzywnikiem i reszta gleby! Z mojego doświadczenia, korzenie roślin rosnących w ‘otwartej’ glebie, rozrastają się gdzie chcą i biorą z ziemi ci potrzebują, używają tylko tego co jest im potrzebne a resztę zostawiają. Jest bardzo trudno przedawkować nawóz jeżeli wszystkie składniki są odpowiednio zmieszane… Kilogram odchodów wystarczy. Sam, zazwyczaj mieszam ich dwie duże garści dla każdej rośliny, plus dodatkowo jedna duża garść zostawiam na spodzie dołka (oczywiście nie musicie tego robić) dla korzeni które w końcu tam dotrą.
ODPOWIEDZ