Strona 1 z 1

Jak poprawnie mierzyć temperaturę

: 04 paź 2016, 22:54
autor: KrwawaMery
Aby przekonać się czy wasze rośliny mają zapewnione optymalne warunki cieplne poprzez wentylację i ciepło wytwarzane przez lampy, musisz zrozumieć czym jest „ciepło” występujące w uprawie indoor, jak je mierzyć oraz jak ustrzec się częstych błędów.

Istnieją dwa zasadnicze aspekty związane z warunkami cieplnymi otoczenia, w którym rosną rośliny, na które trzeba zwrócić uwagę:

temperatura powietrza
promieniowanie cieplne


Są to dwa oddzielne zjawiska fizyczne, a odporność roślin na nie jest różna.

Temperatura powietrza
Standardowy rtęciowy [względnie alkoholowy] lub cyfrowy termometr mierzy temperaturę powietrza (ale nie promieniowanie cieplne). Powszechnie przyjętą „złotą zasadą” jest aby utrzymywać temperaturę powietrza w pomieszczeniu uprawowym w przedziale16-32 st. C.

Zalecane warunki uprawy to 21-26 st. C bez nawożenia dwutlenkiem węgla, 26-32 st. C z zastosowaniem dwutlenku węgla. Warunki te należy utrzymywać aż do dwóch ostatnich tygodni uprawy, kiedy to temperaturę należy obniżyć do ok. 21 st. C i ograniczyć nawożenie dwutlenkiem węgla. Temperatury w okresie ciemności nie powinny spadać poniżej 15 st. C, gdyż poniżej tej wartości rośliny narażone są na stres. Tak czy siak, zaleca się aby temperatury były niższe w okresie zaciemnienia, co stymuluje wytwarzania hormonów kwitnienia oraz ogranicza wzrost łodygi na długość.

Większość termometrów została zaprojektowana tak, aby dawać poprawne wyniki pracując w zacienieniu. Wielu domowych rolników niepoprawnie umieszcza i naświetla swój termometr; promienie cieplne go ogrzewają i są przyczyną zawyżonych odczytów termometru.

Zakładając, że powietrze w pomieszczeniu jest dostatecznie dobrze wymieszane przez wentylatory, temperaturę można mierzyć w dowolnym miejscu. Najlepszym miejscem jest jedna ze ścian boksa, jednak umieszczając na niej termometr należy pamiętać o osłonięciu go choćby kawałkiem tektury aby promieniowanie cieplne padające na termometr nie psuło wyników. Termometr należy umieszczać w przewiewnym miejscu boksa.

Promieniowanie cieplne
Promieniowanie cieplne to przenikanie energii cieplnej pomiędzy ciałami o różnych temperaturach. W naszym przypadku, rośliny mają temperaturę niższą od lampy i odbłyśnika, więc ciepło zostaje wypromieniowane z odbłyśnika/lampy do liści rośliny. Sprawia to oczywiście, że liście się nagrzewają. Pokrywa zielona jednak wytrzymuje znacznie wyższe temperatury spowodowane promieniowaniem cieplnym w porównaniu do temperatury powietrza, lecz także w przypadku promieniowania cieplnego, rośliny mogą się „przypalić”.

'Próba dłoni': Jeżeli możesz utrzymać swoją dłoń przez kilkanaście minut przy szczytach roślin, i temperatura, którą dłoń odczuwa jest przyjemna, lub co najmniej znośna, oznacza to że temperatura panująca w boksie jest właściwa. Jeżeli ręka ewidentnie się nagrzewa, jest zbyt ciepła lub wręcz zaczyna parzyć, oznacza to że lampy zostały umieszczone zbyt blisko, ponieważ energia promieniowania cieplnego jest zbyt wysoka. Zaleca się regularnie przeprowadzać ten test i odpowiednio regulować wysokość zawieszenia lampy, tak aby ograniczyć do minimum oparzenia od światła.

Dodatkowo, warunki uprawy trzeba kontrolować stale, gdyż w miarę wzrostu roślin, zmienia się charakterystyka termodynamiczna uprawy, co sprawia, że pewnych poprawek uprawa wymagać będzie zawsze.

Uwagi redaktora
[Konopie uwielbiają duże natężenie światła, jednak posiadają one pewną tolerancję, której poziomu nie powinno się przekraczać, gdyż skutkować to będzie poparzeniami rośliny i rozkładem chlorofilu. Z tego względu umieszczanie klonów lub młodych roślin pod lampami o mocy 600 czy 1000 W nie powinno mieć miejsca. Jak wyglądają oparzenia świetlne? Początkowo liście zbledną (krawędzie mogą wyginać się do góry, jak w przypadku niedoboru magnezu), następnie zmieniają kolor na żółty aż ostatecznie schną i brązowieją. Często na roślinie można dostrzec okrągłe wzorki jasnego światła, gdzie odbłyśnik skupia światło. Jeżeli wokół takich miejsc roślina wygląda na zdrowszą i zieleńszą, a w samych punktach intensywnego oświetlenia liście blakną, jest to wyraźny sygnał do podniesienia lampy nieco wyżej.]