Najczęstsze błędy początkujących

Awatar użytkownika
PolicyjnyPies
Posty: 115
Rejestracja: 09 paź 2016, 22:15

Najczęstsze błędy początkujących

Post autor: PolicyjnyPies »

Początkujący często

Przelewają
średnio osadzone rośliny. Sadząc roślinę oceń wagę donicy wraz ziemią na oko. Potem podlej solidnie, aż woda zacznie wypływać z dziurek w dnie. Podnieś donice jeszcze raz. Po pewnym czasie kiedy donica jest niemal tak lekka jak ta, którą podnosiłeś bez wody: czas podlać.

Przekarmiają
swoje rośliny. Początkujący są raczej nadgorliwi niż niedbali. Jeśli wszystkie metody zawodzą rób co zaleca producent ,lub sprawdź FAQ.

Przejmują się
za bardzo swoją uprawą. Pierwsza roślina to jak pierwsze dziecko: zwracasz uwagę na najmniejsze rzeczy, potem po pierwszych znakach od razu poznajesz że coś jest nie tak. Zwracaj uwagę na to co się dzieje w twojej uprawie, nie staraj się znaleźć środka na każdy żółty listek. Często przepłukiwanie medium daje więcej szkody niż pożytku. Reaguj jeśli coś jest nie tak, bądź konsekwentny.

Niecierpliwią się
nie dłub w ziemi, gdy nie pokazują się kiełki. Daj im tydzień, potem możesz się niepokoić. Dłubiąc możesz tylko uszkodzić bardzo wrażliwe maleństwo.

Zachowaj też cierpliwość pod koniec uprawy. Wiem że te kwiaty pachną i wyglądają tak wspaniale, że chciałoby się od razu skręcić z nich grubego bata. Tutaj cierpliwość jest najbardziej opłacalna. Każdy młody kwiat będzie kilkukrotnie większy i mocniejszy gdy dasz mu dojrzeć.

Po zbiorach nie staraj się wysuszyć zioła natychmiast. Im wolniej schnie, tym lepszy ma smak. I tak nie spalisz od razu wszystkiego. Oczywiście można umieścić próbkę w mikrofalówce i wysuszyć w 5 minut, ale co powie na to twoje gardło?

Przepłacają
Kupując sprzęt do uprawy. Nowicjusze często porywają się na nierealne i drogie uprawy. Wydajniejszym wydaje się w ich wypadku najpierw nauczyć się uprawy, dopiero potem zainwestować kasę w porządny sprzęt, niż na odwrót. Najbardziej doświadczeni rolnicy nie mają miejsca na wszystkie akcesoria, których nie używają.

Zbyt wcześnie wysiewają
jeśli pierwsze co zrobisz po otrzymaniu nasion, to wrzucenie ich do wody, to może lepiej wyrzuć je od razu do kubła. Kiełkowanie, to ostatnia czynność przygotowawcza. Przedtem musisz mieć przynajmniej doniczki z odpowiednią glebą. Jeśli uprawiasz w domu, to twoje pomieszczenie musi być urządzone (lampa zawieszona i podłączona do prądu, ściany pomalowane na biało, zamontowana wentylacja) i sprawdzone - włącz całość na 24 godziny i sprawdź, czy nie robi się za gorąco, czy wyłącznik czasowy działa poprawnie, itp. itd. Potem możesz wykiełkować nasiona.

Nie dbają o oświetlenie
tak, lampy kosztują sporo. Prąd też nie jest za darmo. Ale naprawdę, lepiej zainwestować w odpowiednie oświetlenie niż zebrać kilka luźnych szczycików z długiego patyka i zmarnować czas i nasiona. Zapomnij o zwykłych żarówkach. W najtańszym wariancie możesz użyć świetlówek (zwykłych rur albo kompaktowych zwanych energooszczędnymi), ale bardziej opłaca się inwestycja w wysokowydajne lampy sodowe (HPS) lub metahalogenowe (MH). Wtedy wymagane oświetlenie to ok. 400W na każdy metr kwadratowy uprawy (przy świetlówkach więcej, ok. 600-700W). W ostatni czasie popularne stają się lampy CFL energooszczędny (dużo słabszy) odpowiednik lamp HPS (tzw. Energooszczędne HPS).

Powielają zadane już pytania
Najpierw spróbuj w przeglądarce. Jest spora szansa, że pytanie które Cię nurtuje zostało już kiedyś zadane i ktoś na nie odpowiedział.

Gadają
Chwalą się swoimi roślinami wszędzie i przy każdej okazji. Nie mów nikomu kto nie musi wiedzieć. Jak mógłbyś się spodziewać, że ktoś utrzyma to w tajemnicy skoro sam nie potrafisz.

Część druga

1.Przelanie
Zabija konopie. Nawadniaj gdy wierzchnie kilka cali ziemi jest wysuszone. W hydroponice trudniej jest popełnić ten błąd ze względu na obfitość korzeni.

2. Nie mów nikomu
Czemu? Bo będą zazdrośni. Ludzie lubią czuć się ważni i dlatego mogliby powiedzieć innym ludziom, by tylko być słuchanym.
Zachowaj to dla siebie!!!!

3.Nie dotykaj kiełkujących nasion
Kiełkowanie może zająć aż do 10 dni. Sposób z papierowym ręcznikiem nie jest zalecany dla początkujących, bo przecież jakoś musisz przenieść nasionka z ręcznika do medium uprawnego(np. Gleby).

4. Hermy
Nie używaj nasion z nieznanego źródła, chyba, że jesteś przygotowany na rozczarowanie. To dlatego nasionka w kupuje się seedbankach.

Samozapylająca się MJ powstaje z hermy lub bardzo skarlałej, późno kwitnącej rośliny męskiej niezauważonej przez rolnika. Z nasionka hermy powstają wyższe i późno kwitnące kwiaty żeńskie połączone z wcześnie kwitnącymi męskimi.

P.S. przedstawiono tu najczarniejszy z możliwych scenariuszy: Niby nie musi tak być - ale przy uprawie in - koszt - oświetlenia i prądu - jest na tyle duży, że nie warto brać byle czego. Takie nasiona zostaw na out.

5. Nie przenawoź
Zacznij nawozić dopiero gdy pojawia się dwa spiczaste listki.

Na początku stosuj 25% dawki zalecanej na opakowaniu, potem zwiększaj dawki po swojemu. Jeśli liście zaczną się skręcać i podginać płucz glebę przez kilka dni [ostrożnie!].

Nie nawoź przy każdym podlewaniu gleby.
Często stosuje się metodę podania 100% dawki nawozu jednocześnie podlewając połowę albo Ľ zwykłej ilości wody. Zapobiega to odłożenia się nadmiaru soli, wysuszeniu liści i korzeni. Nie podlewaj zbyt wysuszonej ziemi zbyt dużą ilością wody.

W odmianach posiadających Autoflowering (foto obojętność) można nawozić od pierwszego piętra listowia właściwego lecz jest to technika zalecana jedynie doświadczonym rolnikom

Zapobiegawczo przepłukuj rośliny co 2 - 4 tygodnie dużą ilością czystej wody.

6. Nawoź dostatecznie
Niedobory są rzadziej spotykane. Jeśli wolisz podać roślinie tylko wystarczającą ilość składników odżywczych weź mieszankę z naturalnej ziemi i dodaj nawozów stopniowo uwalniających składniki odżywcze.

Nie ma potrzeby stosowania całych zestawów drogich growszopowch nawozów. Na pierwszą uprawę wystarczą Ci 2 o odmiennym NPK - Zastanów się 3 razy zanim zakupisz coś co kosztuje wiecej niż oświetlenie które masz w swoim pierwszym boxie. Pamietaj - tak naprawdę żaden ze środków dostępnych na rynku - nie przyspiesza kwitnienia - a prawdziwym ograniczeniem tego co możesz uzyskać ze swojej uprawy jest światło i rozmiar pomieszczenia. Dodatkowe "stymulatory" i cudowne dodatki dają o wiele mniej niż twierdzą ich sprzedawcy. A poprzez przeginanie z nawozami PK ripen - dorobisz sie prędzej niedoborów azotu niż wielkich szczytów.

7. Nie zaczynaj od klonów
Zacznij z nasion. Robactwo i choroby to prawdziwy ból. Wielu rolników uprawia w pomieszczeniach przez całe lata unikając chorób i insektów. Odnóżki przyniesione od innego rolnika mogą zawierać insekty lub/i choroby.

8. Utrzymuj dobry klimat
Zawsze pamiętaj o cyrkulacji powietrza, nawet w nocy. Powietrze wewnątrz uprawy powinno być wymieniane co 5 - 10 min.Utrzymuj wilgotność między 30 a 70%, temperaturę 75 - 85'F [24 - 29'C]. Nawet sadzonki potrzebują krążenia powietrza, delikatny wiaterek wzmacnia łodygi.

9. Nie ścinaj za wcześnie
25% masy kwiatu formuje się w ostatnich 2 tygodniach. Zacznij płukać wodą gdy słupki kwiatów zbrązowieją w jednej czwartej. Zbieraj plon gdy roślina zupełnie przestała rosnąć i białe słupki są już w 50 - 75% brązowe. Dobrze jest zaopatrzyć się w lupę z dobrym macro aby móc sprawdzać jak wyglądają Trichomy jeżeli są mleczno bursztynowe z przewagą bursztynowych to znaczy że roślina jest gotowa do ścinki
Częste pytania

Dlaczego muszę kupować nasionka? Czemu nie mogę użyć tych z worka?
Większość ludzi chce mieś gwarancję konkretnych cech dorosłej rośliny żeńskiej. Nasionka z jakiegoś tam worka urosną po swojemu. Strata czasu i pieniędzy. Jak nie chciałeś znać wymagań całego swojego zbioru musisz dostosowywać warunki do pojedynczych roślin.

Co jest lepsze na początek: hydro czy gleba?
Wydaje się że najwygodniejsza jest gleba. Hydro powoduje, że rośliny rosną szybciej, ale pąki nie będą mocniejsze. Lepiej próbować hydro jak ma się już za pasem parę zbiorów z gleby. Jeśli zaczynasz z nasiona i uprawiasz tylko dla siebie gleba jest praktyczna. Jeśli startujesz od klona i uprawa ma charakter komercyjny hydro jest lepszym środkiem.

Dlaczego moje sadzonki wyciągają się, rozciągają?
Za mało światła, rośliny potrzebują również trochę wiatru. Będą się także wyciągać z powodu zbyt dużej wilgotności.

Jakiego rodzaju światła powinienem użyć?
Tanie świetlówki "cool white" przy początkowym stadium wzrostu oraz odnóżkach.

400W HPS - uprawa dla osobistych potrzeb.
1000W HPS dla osobistych bądź komercyjnych potrzeb.

Co najmniej 40 watów na stopę kwadratową powierzchni.

Jak daleko powinny być światła od roślin?
Świetlówki - listki mogą niemal dotykać źródła światła.
400W - dwie stopy od sadzonek, stopa od roślin.
1000W cztery stopy od sadzonek, dwie od roślin.

Jednocześnie pamiętaj o dobrej wentylacji przy takich lampach aby temperatura najlepiej przy szczytach nie przekraczała 33C

Jak często podlewać?
Średnio raz w tygodniu dla gleby i dwa razy dziennie dla hydro.
Gdy górne 2 cale gleby są suche.
Niech część wody przeleje się przez dno doniczki, zapobiega to nagromadzeniu się toksycznych składników nawozów w glebie.

Jak długo wytrzymują nasiona? Jak najlepiej je przechować?
Nasionka mogą przetrwać ponad 5 lat trzymane w suchym i chłodnym miejscu. Mogą wytrzymać nawet 10 lat szczelnie zapakowane i zamrożone lecz niestety mniej z nich wykiełkuje.
ODPOWIEDZ