FIM polega na obcięciu ok 80% czubka (FIM - Fuck I Missed - tak to nazwal czlowiek, ktory chcial obciąć cały czubek, przez nieuwage zostawił kawałek i zauważył inną reakcję niż po standardowym toppingu, resztę zostawiamy - z tego miejsca wyrośnie nam 4 odrosty, bywa, że 6, a niektórzy twierdza że nawet do 8.
Innym typem topping-u jest tak zwana metoda FIM. FIM oznacza "Fuck I Missed." Nazwę swą zawdzięcza z powodu zamiast całkowitego, usunięcie połowy z niego co wygląda jakby brakowało szczytu. To może w efekcie przyczynić się do powstania na tym miejscu 3, 4 albo nawet więcej szczytów. Najczęściej stosowaną techniką FIM jest zgięcie ostrza żyletki taka by powstała krzywa. W ten sposób jesteś w stanie poprawnie zrobienia cięcie FIM i wyłuskać niezbędny obszar.
Można zatem zadać samemu sobie pytanie: "jeżeli technika FIM przyczynia się do produkcji większej ilości pąków niż zwyczajny topping, dlaczego ktokolwiek top-uje swoje roślinki?"
Teraz będzie dobry czas aby przyjrzeć się dobrym I złym stronom FIM vs Topping.
Dobre strony metody FIM
Potencjał do produkcji wielu zalążków pąków
Metoda bardziej ostrożna
Pomaga utrzymać poziom zwartej korony na tym samym poziomie
Świetny dla małych upraw
Złe strony metody
Duże ryzyko porażki – jeśli źle przytniesz, nie będziesz miał rezultatów, których oczekujesz
Większe ryzyko infekcji – bardziej narażone listowie
Pochłania więcej czasu
Bardziej trudna
Topping
Dobre strony metody
Szybka
Łatwa
Nie wymaga narzędzi
Świetna dla większych upraw
Złe strony metody
Potencjalnych nowych pąków mniej niż w technice FIM
Dłuższy czas rekonwalescencji rośliny
FIM ogólnie znana z wywoływania większej ilości zalążków pąków niż zwyczajny topping ale jest definitywnie bardziej czasochłonny. Topping może być prosty tak jak użycie paznokci w celu odłączenia szczytów z rośliny podczas przechodzenia przez proces wzrostu. Aby poprawne FIM-ować, należy użyć narzędzi i precyzji dla maxymalizacji rezultatów.
Zaczniemy od topping-u. Topping oznacza usunięcie stożka wzrostu z rośliny. To powoduje że roślina poddaje się serii zmian, w rezultacie pobudzając pąki do powstawania nowych stożków wzrostu. Jak było mówione w części 1 poradnika i to z powodu braku produkcji auxyn u samej góry szczyt hamuje wzrost. To zazwyczaj zaowocuje przynajmniej dwoma nowymi pędami w miejscu gdzie był jeden.