Podstawy klonowania

Awatar użytkownika
SpalonyAktywista
Posty: 71
Rejestracja: 05 paź 2016, 22:05

Podstawy klonowania

Post autor: SpalonyAktywista »

Podstawy-klonowania-1.jpg
Podstawy-klonowania-1.jpg (15.43 KiB) Przejrzano 9662 razy
Większość współczesnych plantatorów nie rozmnaża roślin z nasion ale stosuje klonowanie. Krzewy rozmnażane wtradycyjny sposób znacznie różnią się od siebie właściwie nie ma dwóch zupełnie identycznych roślin. Dzięki stosowaniu tej techniki uzyskuje się populacje złożoną z roślin o identycznych genach, które w związku z tym "identycznie" rosną oraz dojrzewają dokładne w tym samym czasie. Dodatkową zaletą klonów jest to, że mają one krótsze internody od roślin uzyskanych z nasion.

Technika ta nie jest wbrew pozorom skomplikowana, polecamy ją rolnikom posiadającym większe plantacje. Stosowanie klonowania przy uprawie w szafce o powierzchni 0,2 - 0,6 m2 jest pozbawione sensu. Dysponując tak małą plantacją można ewentualnie klonować rośliny przeznaczone do uprawy outdoor. Na powierzczni 0,25 m2 można zmieścić 25-30 klonów, które z całą pewnością wystarczą na założenie plantacji outdoor o powierzchni 6-10 m2. Klony dobrze nadają się do uprawy zwanej w " lit. anglojęzycznej:)" guerrilla farming, G.F. tym różni się od "klasycznych" upraw outdoor, że plantator pojawia się na plantacji 2 razy, pierwszy gdy sadzi a drugi gdy zbiera. Przy takim stylu uprawy sadząc rośliny o nieznanej płci zbiera się niskie plony z całkowicie zapylonych roślin. Sadząc wyłącznie żeńskie klony zbiera się czystą sinsemilę.

Aby stosować technikę klonowania należy założyć uprawę podzieloną na co najmniej 3 części. Każdy wydzielony "dział" musi być tak odizolowany od innych aby nie dochodziło do niego światło z sąsiedniego. Pierwsza część to pomieszczenie przeznaczone na roślinę lub rośliny mateczne z których uzyskiwać będziecie klony. Matki utrzymuje się stale w wegetatywnej fazie wzrostu poprzez zastosowanie fotoperiodu 24/0 (lub 18/6).

Następna część przeznaczona jest do ukorzeniania klonów. dobrze aby było to całkowicie oddzielne pomieszczenie ponieważ należy jest w nim utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Ostatni "dział" służy do wzrostu wegetatywnego i dojrzewania roślin. Czasem wydziela się dodatkowo miejsce do wzrostu wegetatywnego. Równie często lub nawet częściej fazę weg. wzrostu przeprowadza się w pomieszczeniu do ukorzeniania klonów.

Uprawę rozpoczyna się od podhodowania roślin w pomieszczeniu przeznaczonym dla r. matecznej (z ang. mother room ?nie wiem jak inaczej to nazwać). Następnie gdy mają po 15-20 cm odcina się z nich sadzonki o długości 8-10 cm (nie sugerujcie się załączonym zdjęciem, klony odcina się żyletką lub nożykiem do papieru, nożyczki miażdżą tkanki!!), zanurza w ukorzeniaczu ( dostępny w sklepach ogrodniczych ukorzeniacz "A"-talk zawierający "auksynę" -kwas indoilomasłowy i środki grzybobójcze) i umieszcza w wysterylizowanej ziemi lub w przypadku stosowania hydroponiki w wełnie mineralnej. Sadzonka taka musi być dokładnie opisana (z której rośliny pochodzi) oraz powinna mieć przycięte liście do 0,5 pierwotnej długości. Klony podczas ukorzeniania oświetla się najczęściej zwykłymi długimi świetlówkami, raczej nie stosuje się w tym celu lamp sodowych. Ukorzeniane trwa najczęściej około tygodnia .

Następnie od razu po ukorzenieniu indukuje się rośliny fotoperiodem 12/12, po zidentyfikowaniu płci morduje osobniki męskie (klony i rośl. mat). Oceniając klony - plonowanie, moc, zapach, itp. wybiera się z żeńskich roślin matek się tę o idealnych cechach.

Po wybraniu rośliny matecznej zaczynamy właściwą uprawę. Roślinę mateczną skubiemy tak aby tworzyła jak najwięcej rozgałęzień. Następnie odcinamy z niej sadzonki ukorzeniamy... Itd,---->SOG

Raz na jakiś czas należy odświeżyć r, matkę - albo wykorzystujemy do tego celu jeden z klonów, albo wybieramy całkiem nową.
ODPOWIEDZ